Smak zła
Tony Aspler, Gordon Pape
Szparagi z sosem holenderskim, rosół warzywny z knedlami z kaszy manny, pieczona czerwona papryka, czekoladowe eklerki – każde danie, które trafiało na stół Adolfa Hitlera, musiało stanowić ucztę dla oka i dla podniebienia. Jednak, co ważniejsze, musiało być dokładnie sprawdzone.
Obsesyjna obawa przed zjedzeniem trucizny kazała dyktatorowi Trzeciej Rzeszy zwerbować czternaście testerek, których zadaniem było próbowanie każdego posiłku, zanim zostanie mu podany. Smak zła to fabularyzowana opowieść o życiu jednej z nich. Gretchen von Bismarck, piękna młoda Niemka z arystokratycznej rodziny, obdarzona niezwykłym zmysłem smaku i węchu, marzy o zostaniu szefem kuchni. Zostaje zwerbowana do wewnętrznego kręgu Hitlera i staje się jedną z degustatorek serwowanych mu potraw. Dowiadujemy się, jak wyglądało ich życie i praca, której nieustannie towarzyszyła obawa, że kolejny kęs będzie ostatnim?
Tytuł: Smak zła
Autor: Tony Aspler, Gordon Pape
Tłumaczenie: Ksenia Zawanowska
Premiera: 8 lutego 2023 r.
Liczba stron: 384
Gatunek: Powieść historyczna
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Recenzja:
Na przestrzeni lat powstało wiele książek poświęconych życiu i zbrodniczej działalności Adolfa Hitlera, ale niewielu autorów opisywało jego nawyki żywieniowe, traktując to zagadnienie jako trywialne i bez większego znaczenia. Tymczasem za to, by jedzenie trafiające jego stół Führera było jak najlepszej jakości, odpowiadało czternaście testerek, z których jedna Margot Woelk opowiedziała po latach swoją historię mediom. Jej losy stały się dla pisarzy Gordona Pape'a i Tony'ego Asplera inspiracją do stworzenia postaci Gretchen von Bismarck, głównej bohaterki ich powieści historycznej Smak zła.
W książce Smak zła opisana zostaje codzienność testerek żywności Hitlera, które choć miały dostęp do najwykwintniejszych potraw, cały czas żyły w obawie, że któryś z posiłków stanie się ich ostatnim. Myli się jednak czytelnik oczekujący osadzonej w III Rzeszy obyczajówki, ponieważ książka Pape'a i Asplera trzyma w napięciu jak dobra powieść sensacyjna, a przy tym nie brak w niej nagłych zwrotów akcji. Przede wszystkim jednak w przekonujący i barwny sposób opisuje realia wojennych Niemiec oraz świat przywódców zbrodniczego hitlerowskiego reżimu. Obok fikcyjnej postaci Gretchen von Bismarck jednym z ważniejszych bohaterów powieści jest bowiem Albert Speer, jeden z zaufanych Hitlera i główny architekt III Rzeszy.
Gordonowi Pape'owi i Tony'emu Asplerowi udało się stworzyć powieść historyczną, która oparta jest na solidnym materiale źródłowym, a przy tym ma przemyślanie zbudowaną fabułę, wciągającą czytelnika od pierwszej do ostatniej strony.
powrót